به استقبال ماه‌ترین ماه

رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏‌شود.

اواخر ماه رجب خدمت امام صادق (علیه‌السلام) رسیدم. وقتی نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد، فرمودند: آیا در این ماه روزه گرفته‏‌اى؟ گفتم: نه و الله اى فرزند رسول خدا.
فرمودند آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر از خدا کسى نمى‌‏داند. به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است.
پس گفتم اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‌‏داران آن نائل مى‏‌شوم؟
امام فرمودند: اى «سالم» هر کس یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را از شدت سکرات مرگ ایمن گرداند و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر نجات دهد.
و هر کس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از پل صراط به آسانى بگذرد و هر کس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز ایمن گردد و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند.»*
امام صادق (علیه‌السلام) از رسول خدا روایت کردند که: «ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را «أصب» مى‏گویند زیرا رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏‌شود. پس بسیار بگویید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ.»

3577_religion.jpg

/ 0 نظر / 37 بازدید